Ajutor de înmormântare

CF L. 416/2001

Pentru a beneficia de ajutorul de înmormântare aveţi nevoie de următoarele acte:

• certificat deces (copie şi original)

• act de identitate al solicitantului

• act de stare civilă al solicitantului din care să rezulte relaţia de rudenie cu decedatul (moştenitor,tutore,curator)

• dovezi privind suportarea înmormântării

Ajutorul de înmormântare se acordă numai persoanelor care au beneficiat de ajutorul social

Acte necesare acordarii ajutorului social:
CF L. 416/2001

• Acte de identitate ale tuturor membrilor familiei

• certificat de naştere părinţi şi copii

• certificat de căsătorie

• buletin de identitate sau carte de identitate

• hotărâre definitivă de încuviinţare a adopţiei sau a plasamentului (pentru copilul minor)

• adeverinta de elev sau student

• acte din care să rezulte încadrarea în categoria persoanelor cu handicap

• adeverinţe eliberate de AJOFM Gorj

• adeverinţă venit eliberat de primăria de domiciliu

• adeverinţe medicale (apt de muncă)

• cupon pensie;şomaj;salariu sau orice alte venituri permanente

• cupon alocaţie de stat pentru copii

• cupon alocaţie suplimentară pentru familii cu mulţi copii

• cerere tip

• dosar cu şină

Toate actele vor fi prezentate în copie "xerox" şi original.

Inregistrarea căsătoriei se face la primăria de domiciliu al unuia dintre soţi, iar o dată cu declaraţia de căsătorie viitorii soţi prezintă următoarele acte:

• actul de identitate

• certificatul de naştere în original şi în copie

• certificatul medical privind starea sănătăţii (certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii şi trebuie să cuprindă menţiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători.

• acte în original şi în copie din care să rezulte desfacerea căsătoriei anterioare

O dată cu declaraţia de deces, declarantul va depune următoarele acte:

• certificatul constatator al decesului, întocmit şi semnat de medicul care a făcut constatarea în care trebuie consemnată cauza decesului, fără prescurtări

• actul de identitate al celui decedat

• livretul militar sau adeverinţa de recrutare în cazul persoanelor supuse obligaţiilor militare

Inregistrarea naşterii copilului se face pe baza declaraţiei verbale, prezentându-se următoarele documente:

• certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip, care va trebuie sa poarte nr. de inregistrare, dată certă, sigiliul unităţii sanitare, semnătura şi parafa medicului

• certificatul de nastere şi actul de identitate al mamei şi al declarantului, dacă naşterea nu este declarată de mamă.

• certificatul de căsătorie al părinţilor copilului, dacă sunt căsătoriţi